Names announced for National Youth Orchestra of the USA

Carnegie Hall has announced the names of the 120 young musicians, aged 16 to 19, who have been selected to come together this summer as the second annual National Youth Orchestra of the United States of America (NYO-USA). The orchestra will be led by conductor David Robertson and joined by virtuoso violinist Gil Shaham in summer 2014.
carnegie
NATIONAL YOUTH ORCHESTRA OF THE UNITED STATES OF AMERICA

2014 Orchestra Roster

Alabama
Michael Brown, Violin (Hoover) 
Andrew Downs, Bass (Birmingham)*
Arkansas **  
Carson Bohner, Violin (White Hall)
Brett A. Kelly, Trombone (Rison)
California  
Carlos Aguilar, Flute (Escondido)
Matthew Chow, Violin (Los Altos)
Janice Gho, Bass (Cupertino)
Liam Glendening, Trombone (Redlands)
Aaron Grisez, Timpani/Percussion (Fresno)
Oliver Herbert, Cello (San Francisco)
Nathan Kirchhoff, Bassoon (San Gabriel)*
Adrian Lin, Timpani/Percussion (Cupertino)
Ryan Roberts, Oboe (Santa Monica)*
Josephine Stockwell, Viola (El Sobrante)
Dalton Tran, Clarinet (Irvine)
Alexander van der Veen, Violin (Palo Alto)
Nathan Wong, Viola (San Gabriel)*
Annie Wu, Flute (Pleasanton)*
Helen Wu, Violin (Saratoga)
David Yoon, Timpani/Percussion (Irvine)*
 
Colorado  
Andrew Burgan, Violin (Aurora)*
Jeremy Kreutz, Cello (Loveland)
Alexi Whitsel, Violin (Longmont)
   
District of Columbia **  
Lily Honigberg, Violin (Washington DC)
   
Connecticut  
Margaret Klucznik, Viola (Glastonbury)*
   
Florida  
Andrew Cheshire, Violin (Merritt Island)*
Kaila DeLany, Oboe (Tarpon Springs)
Alejandro Lombo, Flute (Miramar)
Connor Monday, Horn (Jacksonville)
Evan Musgrave, Bass (Ormond Beach)
Athalie Claude-Lilia Vaval, Viola (Miami)
 
Georgia
Kathryn Evans, Bass (Marietta)
Nathan Hung, Viola (Peachtree City)
Madeline Miller, Bassoon (Atlanta)
Keanu Mitanga, Violin (Atlanta)
Cassie Pilgrim, Oboe (Chamblee)
Erin C. Pitts, Viola (Atlanta)
   
Illinois  
Torin Alexander Bakke, Clarinet (Buffalo Grove)
Garrett Chou, Cello (Northbrook)*
Karen Dai, Timpani/Percussion (Chicago)
Josh Davidoff, Apprentice Orchestra Manager (Evanston)
Nivanthi Karunaratne, Horn (Gurnee)
Jack McCammon, Horn (Naperville)
Alaina Rea, Viola (Orland Park)
Ricardo Zapata, Trumpet (Chicago)
   
Indiana  
Clara Abel, Cello (Indianapolis)*
   
Louisiana  
Georgia Bourderionnet, Cello (New Orleans)
Eliot Haas, Cello (Shreveport)
 
Maryland  
Rachel Barnett, Viola (Westminster)
Silvio Guitian, Clarinet (Baltimore)
Chad Lilley, Alto Saxophone (Olney)
Henry Whitaker, Trumpet (Annapolis)*
 
Massachusetts  
Harrison Dilthey, Bass (North Adams)
Sharon Kim, Violin (Belmont)
Leah Meyer, Horn (Belmont)*
Elizabeth Sperry, Flute (Chelmsford)*
Reuben Stern, Bassoon (Needham)
Evan Wood, Cello (Dover)
   
Michigan  
Rebecca Luppe, Orchestral Keyboard (Kalamazoo)
Caelan Stewart, Horn (Clarkston)*
Ivan Suminski, Violin (Traverse City)
   
Minnesota  
Arjun Ganguly, Viola (St. Cloud)*
Anna Humphrey, Violin (Rogers)
Emma Richman, Violin (Minneapolis)
Liam Smith, Timpani/Percussion (Minneapolis)
   
Mississippi  
Zakary Joyner, Violin (Sallis)
 
Missouri  
Sean Byrne, Viola (Chesterfield)*
   
Nevada **  
Liam Mansfield, Violin (Las Vegas)
 
New Hampshire  
Claire Walter, Violin (Keene)
   
New Jersey  
Matthew Gajda, Trumpet (Mahwah)*
Tess Jacobson, Viola (Bridgewater)
James Lin, Violin (Bridgewater)
Hannah Lam, Violin (Cherry Hill)
David Kim, Clarinet (Mount Laurel)
Soyeong Park, Violin (Princeton Junction)*
Evan Pasternak, Violin (Scotch Plains)
Samuel Wang, Violin (Medford)
Amy Zhang, Viola (Princeton)
   
New York  
Tristen Jarvis, Bass (Colonie)
Faith Pak, Viola (Auburndale)
Phillip Solomon, Clarinet (Montrose)
Martine Thomas,Viola (Rochester)*
Helen K. Wong, Violin (Rochester)
   
North Carolina  
Gordon Ma, Violin (Cary)
Willa Finck, Violin (Boone)
Aden Beery, Tuba (Madison)
 
Ohio  
John Mietus, Bass (Shaker Heights)
Chad Wesselkamper, Bass (Cincinnati)
Ann Yu, Violin (Hudson)
Grant Zempolich, Cello (Shaker Heights)
   
Oklahoma  
Kevie Yu, Violin (Edmond)
   
Oregon  
Esther Aviana Platt, Violin (Ashland)
Katie Reinders, Viola (Portland)
Angela Tang, Violin (West Linn)
Gabriel Young, Oboe (Ashland)*
   
Pennsylvania  
Jessica Ding, Harp (State College)
Rebecca Krown, Bassoon (Quakertown)
Bihn Park, Cello (Haverford)
Inori Sakai, Violin (Pittsburgh)
Miles Shore, Bassoon (Yardley)
James Tobias, Trombone (Wynnewood)
   
Puerto Rico **  
Rosa Ortega, Violin (San Juan)
   
South Carolina **  
Paul Aguilar, Violin (Greenville)
Daniel H. Murray, Bass (Columbia)
   
Tennessee  
Benjamin Parton, Violin (Sevierville)*
   
Texas  
Abby Easterling, Flute (Grapevine)
Riley Giampaolo, Bass Trombone (Houston)
Lincoln Valdez, Trumpet (Austin)*
   
Utah  
Molly Ann Langr, Harp (Salt Lake City)
   
Vermont **  
David Fickes, Violin (Peacham)
 
Virginia  
Davey Van Beveren, Oboe (Chesapeake)
Tyler Cunningham, Timpani/Percussion (Vienna)
   
Washington  
Andrew Angelos, Horn (Seattle)
Audrey Chen, Cello (Redmond)*
Hana Cohon, Cello (Seattle)
Alena Hove, Violin (Issaquah)
Bronwyn James, Violin (Seattle)
Trey Sakazaki, Apprentice Orchestra Librarian (Bellevue)
Sophia Stoyanovich, Violin (Bainbridge Island)*
 
Wisconsin  
Kartik Papatla, Cello (Mequon)

* Returning 2013 NYO-USA Member

** New State / Territory represented in 2014 NYO-USA

NYO-USA US Tour—Summer 2014

July 20      Performing Arts Center; Purchase, NY

July 22      Carnegie Hall; New York City, NY

July 24      Ozawa Hall at Tanglewood; Lenox, MA

July 26      Schaefer Center for the Performing Arts; Boone, NC

July 28      Jay Pritzker Pavilion in Millennium Park; Chicago, IL

July 30      Walk Festival Hall; Teton Village, WY

August 2   Weill Hall, Sonoma State University’s Green Music Center; Rohnert Park, CA

August 4   Walt Disney Concert Hall; Los Angeles, CA

share this

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on google
>